Pracownia gospodarstwa domowego
Zajęcia w tej pracowni to głównie czynności z zakresu życia codziennego - a ze względu na ich charakter ważnym wydawało się, by mogli w nich brać udział wszyscy uczestnicy. Zajęcia te mają przygotować uczestników do jak największej samodzielności w codziennym życiu poprzez naukę przyrządzania posiłków, bezpiecznego posługiwania się sprzętem kuchennym, sprzątania po posiłkach i robienie prostych zakupów. Praca w tej pracowni ma szczególny charakter, gdyż cel musi być zrealizowany tego samego dnia, w wyznaczonym momencie - co wymaga przystosowywania się do realiów czasowych.

Uczestnicy nabywają nowe umiejętności - często proponują przyrządzenie potraw według ich własnych przepisów; zasadniczo jednak pracownia stara się kształcić najbardziej podstawowe umiejętności praktyczne, przygotowując potrawy proste i tanie, a zatem - przydatne w codziennym życiu. Osoby, które ze względu na swoje ograniczenia, nie są w stanie uczestniczyć w jakiejś pracy aktywnie, mają możliwość przyglądać się danemu etapowi przygotowań. W zajęciach uczestniczą także osoby, które ze względu na bardzo słabą sprawność fizyczną lub intelektualną nie są w stanie samodzielnie wykonać żadnych czynności w pracowni gospodarstwa domowego. Mogą natomiast obserwować,
w jaki sposób przygotowuje się posiłki, co się dzieje z poszczególnymi produktami, itp.

Dzienny plan zajęć w pracowni gospodarstwa domowego:

W ciągu tygodnia pracy wszyscy uczestnicy mają możliwość zgłaszania posiłków na następny tydzień.

Najważniejsze kierunki pracy terapeutycznej w pracowni gospodarstwa domowego to:

Pracownia gospodarstwa domowego uczestniczy w przygotowywaniu poszczególnych świąt (imieniny, urodziny, święta - ciasta lub tradycyjne potrawy, np.: baranki na Wielkanoc, racuchy na wigilię, pierniki na choinkę). Buduje to tradycję warsztatową i sami uczestnicy pilnują jej przestrzegania.

Pracownia gospodarstwa domowego uczestniczy również w przygotowaniach do aukcji i kiermaszy: w ramach zajęć pieczone są ciasta do kawiarenki i pierniki na kiermasze przed Bożym Narodzeniem. Pierniki to prawie „produkt firmowy", powstają według wypróbowanej receptury, jest projekt kształtu, wielkości, zdobienia i opakowania. Uczestnicy zostali przeszkoleni w procedurze wypieku, zdobienia i pakowania pierników. Widoczna jest coraz większa samodzielność uczestników w realizacji tego zadania.


Zobacz galerię zdjęć

2009-06-05 11:51:38